A A A K K K
для людей із порушенням зору
СКОРИКІВСЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Тернопільська область, Тернопільський район

Історична довідка

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА    СЕЛА  СКОРИКИ

 

 Село Скорики засноване у другій половині  ХУІ ст.. Назва його походить, напевно від першого поселення Скорика, як це часто згадувалось в переказах.

 У 1880 році село належало місцевому поміщику Чеславу Малаховському, який мав у володінні 1091 морг землі ,проживало 1037 мешканців.

       Село Скорики розташоване  за  9 ( дев”ять) кілометрів на північ від райцентру і залізничної станції Підволочиськ.

       Розташоване  воно  вздовж  річки  Волочок, яка є притокою Збруча.

У межах села на річці створений невеликий ставок, місцевість у селі горбиста з ярами і балками.

      Через село Скорики проходить автомобільна дорога Підволочиськ- Збараж.

       Система розселення характерна для нашої природної зони.У центрі основне населення оточене  невеликими хуторами: Мельниківка, Басівка.

        В самому  селі збереглося багато місцевих топонімів, як назв частин села: Дудра, Ринок , Село, Загумна , Околиця ,урочище Жолуби, Топольки, Пасіки, які носять імена їх колишніх власників.

         В історію села ввійшли події 1648 – 1649 рр. – Визвольної війни українського  народу під проводом гетьмана  українського козацтва  Богдана Хмельницького. Ідучи походом на Збараж, Богдан Хмельницький зупинився  у Скориках , відвідав  церкву ,сповідався і прийняв причастя. Згодом подарував церкві чудовий іконостас, виготовлений у Печерському монастирі, який  козаки доставили сюди возами із Києва. Дарунок Б.Хмельницького і до сьогодні  чарує  і бентежить душі односельчан і гостей.

      Скориківчани завжди гордилися  і пам”ятали про те, що у селі побував великий  Гетьман  ,на честь якого було споруджено пам”ятник  у 1963 році.

     В 2011- 2012 роках  пам”ятник відновлено і побудована нова огорожа.

     З того часу до наших днів збереглася дерев”яна церква – архітектурна пам”ятка ХVІІ ст..

       В 1990 році сільські майстри під керівництвом Арсена Хемія та  Фаб”яна Володимира за  кошти  скориківчан та директора ТОВ «Україна» Героя України Крижовачука Олега Петровича  за короткий термін  відреставано  церкву.

       В 2011 році  побудована нова дзвіниця , фундатором якої  О.П.Крижовачук. Освятив дзвіницю Нестор архієпископ Тернопільський та Бучацький.

       Тепер святиня постає перед нами в усій своїй красі. Вона є окрасою не тільки села ,але й району в цілому.

       Під час Президентських виборів кандидатом  у президенти Л.Кучмою у 1999 році було виділено кошти на позолоту іконостасу, який є унікальною за композицією пам”яткою Середньовіччя, особливо ікона Богоматері.

     Багата подіями історія села на рубежі  ХІХ-ХХ століть.

Парохом церкви був отець Краснопера, який прийшов до села в 1895 році.

До парафії належало також село Просівці, віддалене за 5 км від Скориків.

Отець Краснопера був ревним і добрим священиком.

    До парафії належало 42 га орної землі. Перед другою світовою війною в селі жило 1230 осіб; у тому числі 990 українців,10 польських колоністів ,

210 латинників, 20 євреїв.

       Отець  Лев  Краснопера був великим патріотом і провідником   села.

Він разом із Йосифом Пашуком заснували читальню  „Просвіта „,що розміщувалась на дяківці. Тут відбувалися  вистави, концерти й різні культурно-освітні заходи. Лев Краснопера  організовував  також товариство „Січ „ і  був його  кошовим.

        Вибух першої світової війни сильно стривожив село. Першого листопада

1918 року, роззброївши австрійську жандармерію жителі встановили в селі українську владу під проводом Івана Пашука, Віктора Мальованого та Степана Дворніка.  В руки української влади  попало тоді близько 1000 голів рогатої худоби та близько 50 000 австрійських корон ,що були призначені для голодної Австрії. Увесь цей добуток передали українській військовій владі в Збаражі. До сьогоднішнього дня жителі села зберігають пам”ять  про українського січового стрільця Матвія Геруса (уроженця Сокальщини Львівської області ), похованого на місцевому цвинтарі.

     Не обминула стороною село і Друга світова війна. На фронтах воювало 54 жителі, 34 із них не повернулися додому , а 43 із них нагороджено орденами і медалями.

     У червні 1944 року у селі працювала друкарня фронтової газети  „За честь Батьківщини”, кореспондентом якої був Андрій Малишко.               

      На будинку , в якому розміщувалась редакція газети ,  встановлено пам”ятну дошку.

     У Скориках побували, крім А.Малишка, видатні українські письменники:

П.Дорошко,В.Сосюра,С.Борзенко.Згадкою для скориківчан ,про ті воєнні роки є вірш А.Малишка, присвячений фронтовому товаришеві С.Борзенку, який так і називається „Скорики” :

           В Скориках, в стодолі на соломі,

           В літні, теплі, гожі вечори,

           Ми збирались ,як у ріднім домі ,

           В юності далекої пори...

  На честь загиблих воїнів-односельчан у  роки Великої Вітчизняної війни  в

1964 році , в центрі села,  споруджено меморіальний комплекс.

         Базою і фундаментом економічного  життя села є ТОВ”Україна” – найбільший товаровиробник сільськогосподарської продукції в районі і один з небагатьох найбільших в області. Засноване на базі КСП „Україна” в 1998 році. Колгосп , пізніше ксп „УкраЇна” до реорганізації був економічно міцним господарством, до якого входили села Скорики та Климківці Скориківської сільської ради і 1731 гектар орної землі. На даний час товариство орендує і ефективно обробляє понад 15 тисяч гектарів землі у 23 селах ,що складає п”яту частину сільськогосподарських угідь району.

       За підсумками Всеукраїнського конкурсу „Жнива -2006 „ в номінації

„Краще колективне господарство” ТОВ.”Україна” зайняло  перше місце в Україні.

       Директор ТОВ ”Україна” Олег Петрович Крижовачук – Герой України, заслужений працівник сільського господарства України, кавалер ордена „За заслуги „ - обіймає посаду з 1986 року.

       Розширення виробництва відбувається виключно за рахунок власних інвестицій. Планомірне здійснення господарської діяльності забезпечує ефективне вкладання коштів. За 2008 рік товариством реалізовано продукції на суму 93 мільйони гривень.

       В рослинництві підприємство спеціалізується на вирощенні зернових культур – пшениці, гороху ,кукурудзи, ячменю, технічних культур – цукрових буряків, сої, ріпаку, площі посіву якого постійно збільшуються. Врожайність зернових культур цього року досягла 65,5 цнт.га. Товариство має статус елітгоспу з виробництва насіння зернових культур. Високу прибутковість рослинництва забезпечує застосування новітніх технологій обробітку грунту –мінімального обробітку і технології „Ноо-тілл” із використанням техніки найновіших зразків із супутниковою системою навігації.

         ТОВ”Україна” є базовим господарством району в галузі тваринництва. З  2002 року тут діє племзавод з розведення  української  чорно-рябої молочної породи корів.

        Тваринницьку галузь повністю механізовано. На фермах  працює мінізавод з виготовлення комбікормів, використовується екструдер –міксер для подрібнення, змішування та роздачі кормів, обладнання з виготовлення  соєвого молока.

         Значна увага в товаристві „Україна” приділяється  добробуту працівників ,а також жителів сіл ,в яких підприємство орендує землі. За оренду земельних паїв виплачується  орендна плата.

          Частина зароблених коштів в товаристві  спрямовується на розширення матеріально - технічної бази . Так, в 2008 році розпочато будівництво елеватора на 50 тис.тонн зерна, який запрацював на повну потужність уже в 2011 році.

            В 2011 році ТОВ ”Україна” закладено 14 га саду, висаджено

16 тис.шт. саджанців , з них 113 шт. посаджено біля нової школи – «Школи майбутнього».   

           В 2011 році за  сприянням ТОВ”Україна” та сільської ради встановлено в селі Скорики банкомат від РАЙФФАЙЗЕН БАНК „ АВАЛЬ”

           За останні роки  у селі створена потужна економічна база. Великі кошти вкладаються в розвиток інфраструктури (дороги, соц - культ.побут, ФАП)

           В 2012 році  введено  в дію нову  школу І-ІІІ ст.  обладнану передовими технологіями.

         В 2011 році було прокладено асфальтну дорогу  протяжністю 1 км 100 м з пішохідним тротуаром .

            У селі функціонують відділення зв”язку , АТС, ФАП, Будинок народної творчості, відкрито торгові установи : міні - маркет фірми „ТЕКО”, приватний магазин , кіоск та кафе-бар.

             До послуг дітей села дошкільний навчальний заклад „Сонечко”, який відвідує більше  30 дітей.

             В 2011 році ДНЗ було перекрито ,а в 2012 році добудовано веранду.

             На території села є дві християнські конфесії (православна  і греко-католицька ) Кожна з них має свій храм.

              Православні володіють храмом – історичною пам”яткою , а в 2003 році  греко-католики збудували  нову  церкву.

               За сприянням ТОВ”Україна „ в 2011 році в храмі св.Івана Богослова УГКЦ було встановлено  дерев”яний іконостас.

              В 2012 році громада УГКЦ почала будівництво дзвіниці .

              За роки незалежності відроджуються національні і культурні традиції села.

     Площа населеного пункту становить 2 400 м.кв.

     Населення  613 чоловік.

 

   29 липня   2015 року відповідно до Закону України « Про добровільне обєднання територіальних громад»  до Скориківської громади об’єдналися територіальні громади сіл Воробіївка, Медин, Пеньківці, Просівці, Воробіївської сільської ради,  сіл Терпилівка,  Лозівка,  Гущанки,  Ободівка , Терпилівської сільської ради, сіл Пальчинці, Щаснівка , Пальчинської сільської ради,  сіл Кошляки, Голотки Кошляківської сільської ради в Скориківську сільську  об’єднану  територіальну громаду з центром у  селі Скорики.

  Населення горомади 4066 чоловік.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.