A A A K K K
для людей із порушенням зору
СКОРИКІВСЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Тернопільська область, Тернопільський район

Історична довідка

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА    СЕЛА  СКОРИКИ

 

 Село Скорики засноване у другій половині  ХУІ ст.. Назва його походить, напевно від першого поселення Скорика, як це часто згадувалось в переказах.

 У 1880 році село належало місцевому поміщику Чеславу Малаховському, який мав у володінні 1091 морг землі ,проживало 1037 мешканців.

       Село Скорики розташоване  за  9 ( дев”ять) кілометрів на північ від райцентру і залізничної станції Підволочиськ.

       Розташоване  воно  вздовж  річки  Волочок, яка є притокою Збруча.

У межах села на річці створений невеликий ставок, місцевість у селі горбиста з ярами і балками.

      Через село Скорики проходить автомобільна дорога Підволочиськ- Збараж.

       Система розселення характерна для нашої природної зони.У центрі основне населення оточене  невеликими хуторами: Мельниківка, Басівка.

        В самому  селі збереглося багато місцевих топонімів, як назв частин села: Дудра, Ринок , Село, Загумна , Околиця ,урочище Жолуби, Топольки, Пасіки, які носять імена їх колишніх власників.

         В історію села ввійшли події 1648 – 1649 рр. – Визвольної війни українського  народу під проводом гетьмана  українського козацтва  Богдана Хмельницького. Ідучи походом на Збараж, Богдан Хмельницький зупинився  у Скориках , відвідав  церкву ,сповідався і прийняв причастя. Згодом подарував церкві чудовий іконостас, виготовлений у Печерському монастирі, який  козаки доставили сюди возами із Києва. Дарунок Б.Хмельницького і до сьогодні  чарує  і бентежить душі односельчан і гостей.

      Скориківчани завжди гордилися  і пам”ятали про те, що у селі побував великий  Гетьман  ,на честь якого було споруджено пам”ятник  у 1963 році.

     В 2011- 2012 роках  пам”ятник відновлено і побудована нова огорожа.

     З того часу до наших днів збереглася дерев”яна церква – архітектурна пам”ятка ХVІІ ст..

       В 1990 році сільські майстри під керівництвом Арсена Хемія та  Фаб”яна Володимира за  кошти  скориківчан та директора ТОВ «Україна» Героя України Крижовачука Олега Петровича  за короткий термін  відреставано  церкву.

       В 2011 році  побудована нова дзвіниця , фундатором якої  О.П.Крижовачук. Освятив дзвіницю Нестор архієпископ Тернопільський та Бучацький.

       Тепер святиня постає перед нами в усій своїй красі. Вона є окрасою не тільки села ,але й району в цілому.

       Під час Президентських виборів кандидатом  у президенти Л.Кучмою у 1999 році було виділено кошти на позолоту іконостасу, який є унікальною за композицією пам”яткою Середньовіччя, особливо ікона Богоматері.

     Багата подіями історія села на рубежі  ХІХ-ХХ століть.

Парохом церкви був отець Краснопера, який прийшов до села в 1895 році.

До парафії належало також село Просівці, віддалене за 5 км від Скориків.

Отець Краснопера був ревним і добрим священиком.

    До парафії належало 42 га орної землі. Перед другою світовою війною в селі жило 1230 осіб; у тому числі 990 українців,10 польських колоністів ,

210 латинників, 20 євреїв.

       Отець  Лев  Краснопера був великим патріотом і провідником   села.

Він разом із Йосифом Пашуком заснували читальню  „Просвіта „,що розміщувалась на дяківці. Тут відбувалися  вистави, концерти й різні культурно-освітні заходи. Лев Краснопера  організовував  також товариство „Січ „ і  був його  кошовим.

        Вибух першої світової війни сильно стривожив село. Першого листопада

1918 року, роззброївши австрійську жандармерію жителі встановили в селі українську владу під проводом Івана Пашука, Віктора Мальованого та Степана Дворніка.  В руки української влади  попало тоді близько 1000 голів рогатої худоби та близько 50 000 австрійських корон ,що були призначені для голодної Австрії. Увесь цей добуток передали українській військовій владі в Збаражі. До сьогоднішнього дня жителі села зберігають пам”ять  про українського січового стрільця Матвія Геруса (уроженця Сокальщини Львівської області ), похованого на місцевому цвинтарі.

     Не обминула стороною село і Друга світова війна. На фронтах воювало 54 жителі, 34 із них не повернулися додому , а 43 із них нагороджено орденами і медалями.

     У червні 1944 року у селі працювала друкарня фронтової газети  „За честь Батьківщини”, кореспондентом якої був Андрій Малишко.               

      На будинку , в якому розміщувалась редакція газети ,  встановлено пам”ятну дошку.

     У Скориках побували, крім А.Малишка, видатні українські письменники:

П.Дорошко,В.Сосюра,С.Борзенко.Згадкою для скориківчан ,про ті воєнні роки є вірш А.Малишка, присвячений фронтовому товаришеві С.Борзенку, який так і називається „Скорики” :

           В Скориках, в стодолі на соломі,

           В літні, теплі, гожі вечори,

           Ми збирались ,як у ріднім домі ,

           В юності далекої пори...

  На честь загиблих воїнів-односельчан у  роки Великої Вітчизняної війни  в

1964 році , в центрі села,  споруджено меморіальний комплекс.

         Базою і фундаментом економічного  життя села є ТОВ”Україна” – найбільший товаровиробник сільськогосподарської продукції в районі і один з небагатьох найбільших в області. Засноване на базі КСП „Україна” в 1998 році. Колгосп , пізніше ксп „УкраЇна” до реорганізації був економічно міцним господарством, до якого входили села Скорики та Климківці Скориківської сільської ради і 1731 гектар орної землі. На даний час товариство орендує і ефективно обробляє понад 15 тисяч гектарів землі у 23 селах ,що складає п”яту частину сільськогосподарських угідь району.

       За підсумками Всеукраїнського конкурсу „Жнива -2006 „ в номінації

„Краще колективне господарство” ТОВ.”Україна” зайняло  перше місце в Україні.

       Директор ТОВ ”Україна” Олег Петрович Крижовачук – Герой України, заслужений працівник сільського господарства України, кавалер ордена „За заслуги „ - обіймає посаду з 1986 року.

       Розширення виробництва відбувається виключно за рахунок власних інвестицій. Планомірне здійснення господарської діяльності забезпечує ефективне вкладання коштів. За 2008 рік товариством реалізовано продукції на суму 93 мільйони гривень.

       В рослинництві підприємство спеціалізується на вирощенні зернових культур – пшениці, гороху ,кукурудзи, ячменю, технічних культур – цукрових буряків, сої, ріпаку, площі посіву якого постійно збільшуються. Врожайність зернових культур цього року досягла 65,5 цнт.га. Товариство має статус елітгоспу з виробництва насіння зернових культур. Високу прибутковість рослинництва забезпечує застосування новітніх технологій обробітку грунту –мінімального обробітку і технології „Ноо-тілл” із використанням техніки найновіших зразків із супутниковою системою навігації.

         ТОВ”Україна” є базовим господарством району в галузі тваринництва. З  2002 року тут діє племзавод з розведення  української  чорно-рябої молочної породи корів.

        Тваринницьку галузь повністю механізовано. На фермах  працює мінізавод з виготовлення комбікормів, використовується екструдер –міксер для подрібнення, змішування та роздачі кормів, обладнання з виготовлення  соєвого молока.

         Значна увага в товаристві „Україна” приділяється  добробуту працівників ,а також жителів сіл ,в яких підприємство орендує землі. За оренду земельних паїв виплачується  орендна плата.

          Частина зароблених коштів в товаристві  спрямовується на розширення матеріально - технічної бази . Так, в 2008 році розпочато будівництво елеватора на 50 тис.тонн зерна, який запрацював на повну потужність уже в 2011 році.

            В 2011 році ТОВ ”Україна” закладено 14 га саду, висаджено

16 тис.шт. саджанців , з них 113 шт. посаджено біля нової школи – «Школи майбутнього».   

           В 2011 році за  сприянням ТОВ”Україна” та сільської ради встановлено в селі Скорики банкомат від РАЙФФАЙЗЕН БАНК „ АВАЛЬ”

           За останні роки  у селі створена потужна економічна база. Великі кошти вкладаються в розвиток інфраструктури (дороги, соц - культ.побут, ФАП)

           В 2012 році  введено  в дію нову  школу І-ІІІ ст.  обладнану передовими технологіями.

         В 2011 році було прокладено асфальтну дорогу  протяжністю 1 км 100 м з пішохідним тротуаром .

            У селі функціонують відділення зв”язку , АТС, ФАП, Будинок народної творчості, відкрито торгові установи : міні - маркет фірми „ТЕКО”, приватний магазин , кіоск та кафе-бар.

             До послуг дітей села дошкільний навчальний заклад „Сонечко”, який відвідує більше  30 дітей.

             В 2011 році ДНЗ було перекрито ,а в 2012 році добудовано веранду.

             На території села є дві християнські конфесії (православна  і греко-католицька ) Кожна з них має свій храм.

              Православні володіють храмом – історичною пам”яткою , а в 2003 році  греко-католики збудували  нову  церкву.

               За сприянням ТОВ”Україна „ в 2011 році в храмі св.Івана Богослова УГКЦ було встановлено  дерев”яний іконостас.

              В 2012 році громада УГКЦ почала будівництво дзвіниці .

              За роки незалежності відроджуються національні і культурні традиції села.

     Площа населеного пункту становить 2 400 м.кв.

     Населення  613 чоловік.

 

   29 липня   2015 року відповідно до Закону України « Про добровільне обєднання територіальних громад»  до Скориківської громади об’єдналися територіальні громади сіл Воробіївка, Медин, Пеньківці, Просівці, Воробіївської сільської ради,  сіл Терпилівка,  Лозівка,  Гущанки,  Ободівка , Терпилівської сільської ради, сіл Пальчинці, Щаснівка , Пальчинської сільської ради,  сіл Кошляки, Голотки Кошляківської сільської ради в Скориківську сільську  об’єднану  територіальну громаду з центром у  селі Скорики.

  Населення горомади 4066 чоловік.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних