Історична довідка
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА СЕЛА СКОРИКИ
Село Скорики засноване у другій половині ХУІ ст.. Назва його походить, напевно від першого поселення Скорика, як це часто згадувалось в переказах.
У 1880 році село належало місцевому поміщику Чеславу Малаховському, який мав у володінні 1091 морг землі ,проживало 1037 мешканців.
Село Скорики розташоване за 9 ( дев”ять) кілометрів на північ від райцентру і залізничної станції Підволочиськ.
Розташоване воно вздовж річки Волочок, яка є притокою Збруча.
У межах села на річці створений невеликий ставок, місцевість у селі горбиста з ярами і балками.
Через село Скорики проходить автомобільна дорога Підволочиськ- Збараж.
Система розселення характерна для нашої природної зони.У центрі основне населення оточене невеликими хуторами: Мельниківка, Басівка.
В самому селі збереглося багато місцевих топонімів, як назв частин села: Дудра, Ринок , Село, Загумна , Околиця ,урочище Жолуби, Топольки, Пасіки, які носять імена їх колишніх власників.
В історію села ввійшли події 1648 – 1649 рр. – Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана українського козацтва Богдана Хмельницького. Ідучи походом на Збараж, Богдан Хмельницький зупинився у Скориках , відвідав церкву ,сповідався і прийняв причастя. Згодом подарував церкві чудовий іконостас, виготовлений у Печерському монастирі, який козаки доставили сюди возами із Києва. Дарунок Б.Хмельницького і до сьогодні чарує і бентежить душі односельчан і гостей.
Скориківчани завжди гордилися і пам”ятали про те, що у селі побував великий Гетьман ,на честь якого було споруджено пам”ятник у 1963 році.
В 2011- 2012 роках пам”ятник відновлено і побудована нова огорожа.
З того часу до наших днів збереглася дерев”яна церква – архітектурна пам”ятка ХVІІ ст..
В 1990 році сільські майстри під керівництвом Арсена Хемія та Фаб”яна Володимира за кошти скориківчан та директора ТОВ «Україна» Героя України Крижовачука Олега Петровича за короткий термін відреставано церкву.
В 2011 році побудована нова дзвіниця , фундатором якої О.П.Крижовачук. Освятив дзвіницю Нестор архієпископ Тернопільський та Бучацький.
Тепер святиня постає перед нами в усій своїй красі. Вона є окрасою не тільки села ,але й району в цілому.
Під час Президентських виборів кандидатом у президенти Л.Кучмою у 1999 році було виділено кошти на позолоту іконостасу, який є унікальною за композицією пам”яткою Середньовіччя, особливо ікона Богоматері.
Багата подіями історія села на рубежі ХІХ-ХХ століть.
Парохом церкви був отець Краснопера, який прийшов до села в 1895 році.
До парафії належало також село Просівці, віддалене за 5 км від Скориків.
Отець Краснопера був ревним і добрим священиком.
До парафії належало 42 га орної землі. Перед другою світовою війною в селі жило 1230 осіб; у тому числі 990 українців,10 польських колоністів ,
210 латинників, 20 євреїв.
Отець Лев Краснопера був великим патріотом і провідником села.
Він разом із Йосифом Пашуком заснували читальню „Просвіта „,що розміщувалась на дяківці. Тут відбувалися вистави, концерти й різні культурно-освітні заходи. Лев Краснопера організовував також товариство „Січ „ і був його кошовим.
Вибух першої світової війни сильно стривожив село. Першого листопада
1918 року, роззброївши австрійську жандармерію жителі встановили в селі українську владу під проводом Івана Пашука, Віктора Мальованого та Степана Дворніка. В руки української влади попало тоді близько 1000 голів рогатої худоби та близько 50 000 австрійських корон ,що були призначені для голодної Австрії. Увесь цей добуток передали українській військовій владі в Збаражі. До сьогоднішнього дня жителі села зберігають пам”ять про українського січового стрільця Матвія Геруса (уроженця Сокальщини Львівської області ), похованого на місцевому цвинтарі.
Не обминула стороною село і Друга світова війна. На фронтах воювало 54 жителі, 34 із них не повернулися додому , а 43 із них нагороджено орденами і медалями.
У червні 1944 року у селі працювала друкарня фронтової газети „За честь Батьківщини”, кореспондентом якої був Андрій Малишко.
На будинку , в якому розміщувалась редакція газети , встановлено пам”ятну дошку.
У Скориках побували, крім А.Малишка, видатні українські письменники:
П.Дорошко,В.Сосюра,С.Борзенко.Згадкою для скориківчан ,про ті воєнні роки є вірш А.Малишка, присвячений фронтовому товаришеві С.Борзенку, який так і називається „Скорики” :
В Скориках, в стодолі на соломі,
В літні, теплі, гожі вечори,
Ми збирались ,як у ріднім домі ,
В юності далекої пори...
На честь загиблих воїнів-односельчан у роки Великої Вітчизняної війни в
1964 році , в центрі села, споруджено меморіальний комплекс.
Базою і фундаментом економічного життя села є ТОВ”Україна” – найбільший товаровиробник сільськогосподарської продукції в районі і один з небагатьох найбільших в області. Засноване на базі КСП „Україна” в 1998 році. Колгосп , пізніше ксп „УкраЇна” до реорганізації був економічно міцним господарством, до якого входили села Скорики та Климківці Скориківської сільської ради і 1731 гектар орної землі. На даний час товариство орендує і ефективно обробляє понад 15 тисяч гектарів землі у 23 селах ,що складає п”яту частину сільськогосподарських угідь району.
За підсумками Всеукраїнського конкурсу „Жнива -2006 „ в номінації
„Краще колективне господарство” ТОВ.”Україна” зайняло перше місце в Україні.
Директор ТОВ ”Україна” Олег Петрович Крижовачук – Герой України, заслужений працівник сільського господарства України, кавалер ордена „За заслуги „ - обіймає посаду з 1986 року.
Розширення виробництва відбувається виключно за рахунок власних інвестицій. Планомірне здійснення господарської діяльності забезпечує ефективне вкладання коштів. За 2008 рік товариством реалізовано продукції на суму 93 мільйони гривень.
В рослинництві підприємство спеціалізується на вирощенні зернових культур – пшениці, гороху ,кукурудзи, ячменю, технічних культур – цукрових буряків, сої, ріпаку, площі посіву якого постійно збільшуються. Врожайність зернових культур цього року досягла 65,5 цнт.га. Товариство має статус елітгоспу з виробництва насіння зернових культур. Високу прибутковість рослинництва забезпечує застосування новітніх технологій обробітку грунту –мінімального обробітку і технології „Ноо-тілл” із використанням техніки найновіших зразків із супутниковою системою навігації.
ТОВ”Україна” є базовим господарством району в галузі тваринництва. З 2002 року тут діє племзавод з розведення української чорно-рябої молочної породи корів.
Тваринницьку галузь повністю механізовано. На фермах працює мінізавод з виготовлення комбікормів, використовується екструдер –міксер для подрібнення, змішування та роздачі кормів, обладнання з виготовлення соєвого молока.
Значна увага в товаристві „Україна” приділяється добробуту працівників ,а також жителів сіл ,в яких підприємство орендує землі. За оренду земельних паїв виплачується орендна плата.
Частина зароблених коштів в товаристві спрямовується на розширення матеріально - технічної бази . Так, в 2008 році розпочато будівництво елеватора на 50 тис.тонн зерна, який запрацював на повну потужність уже в 2011 році.
В 2011 році ТОВ ”Україна” закладено 14 га саду, висаджено
16 тис.шт. саджанців , з них 113 шт. посаджено біля нової школи – «Школи майбутнього».
В 2011 році за сприянням ТОВ”Україна” та сільської ради встановлено в селі Скорики банкомат від РАЙФФАЙЗЕН БАНК „ АВАЛЬ”
За останні роки у селі створена потужна економічна база. Великі кошти вкладаються в розвиток інфраструктури (дороги, соц - культ.побут, ФАП)
В 2012 році введено в дію нову школу І-ІІІ ст. обладнану передовими технологіями.
В 2011 році було прокладено асфальтну дорогу протяжністю 1 км 100 м з пішохідним тротуаром .
У селі функціонують відділення зв”язку , АТС, ФАП, Будинок народної творчості, відкрито торгові установи : міні - маркет фірми „ТЕКО”, приватний магазин , кіоск та кафе-бар.
До послуг дітей села дошкільний навчальний заклад „Сонечко”, який відвідує більше 30 дітей.
В 2011 році ДНЗ було перекрито ,а в 2012 році добудовано веранду.
На території села є дві християнські конфесії (православна і греко-католицька ) Кожна з них має свій храм.
Православні володіють храмом – історичною пам”яткою , а в 2003 році греко-католики збудували нову церкву.
За сприянням ТОВ”Україна „ в 2011 році в храмі св.Івана Богослова УГКЦ було встановлено дерев”яний іконостас.
В 2012 році громада УГКЦ почала будівництво дзвіниці .
За роки незалежності відроджуються національні і культурні традиції села.
Площа населеного пункту становить 2 400 м.кв.
Населення 613 чоловік.
29 липня 2015 року відповідно до Закону України « Про добровільне обєднання територіальних громад» до Скориківської громади об’єдналися територіальні громади сіл Воробіївка, Медин, Пеньківці, Просівці, Воробіївської сільської ради, сіл Терпилівка, Лозівка, Гущанки, Ободівка , Терпилівської сільської ради, сіл Пальчинці, Щаснівка , Пальчинської сільської ради, сіл Кошляки, Голотки Кошляківської сільської ради в Скориківську сільську об’єднану територіальну громаду з центром у селі Скорики.
Населення горомади 4066 чоловік.